Novinky

České týmy pokračují do vesmíru!

29/04/2023

25 českých týmů pokračuje dál v soutěží AstroPi Challenge! Ze 40 týmů, které postoupili do druhé fáze soutěže, nyní 25 z nich obdrželo Flight Status. Jejich programy tedy teď pojedou přímo na počítáčích na ISS.

Úkolem týmů bylo vytvořit program v pythonu, kterým na palubě ISS nasbírají data, která pak využijí ve svém závěrečném reportu. Na Zemi prošli programy všech týmů testováním, aby se na ISS předešlo chybám. Na stanici má každý tým k dispozici celkem 3 hodiny (2 oblety okolo Země) na sesbírání všech dat a pořízení všech fotek. Jen české týmy tak mají na stanici více než 3 dny.

Všem týmům držíme palce, aby jim přišla ta správná data. Doufáme, že se letos neradujeme naposled, a že se dočkáme také českého týmu na stupni vítězů.

Podívejte se, co o postupu napsala Raspberry Pi Foundation!

AstroPi Mission Zero webinář

01/03/2023

Dne 28. února 2023 připravil tým z Cyrilometodějského gymnázia ve spolupráci s ESERO Czech Republic pro zájemce o účast v soutěži AstroPi Mission Zero webinář. V něm ukázali práci s online emulátorem a tvorbu vlastního kódu v programovacím jazyce python. Záznam z webináře můžete shlédnout zde. Prezentace je doustupná na stránkách akce. Termín odevzdání projektů je 17. 3. 2023

Další zajímavé odkazy:

Změny na webových stránkách

28/02/2023

Od začátku nového roku probíhají na stránkách soutěže některé menší a některé větší změny. Pozměnili jsme designovou filosofii, reorganizovali souborovou hierarchii a přidali několik nových funkcí. Kvůli těmto změnám se možná některé dříve fungující odkazy rozbily a nyní už nebudou fungovat. Za to se samozřejmě omlouváme. Na novinkách pro vás ale stále dále pracujeme, aby bylo hlavní komunikační médium mezi námi a vámi, tj. tyto stránky, co nejpříjemnější na používání. Děkujeme za vaši trpělivost.

40 českých týmů ve druhé fázi

31/01/2023

ESA právě zveřejnila počty projektů postupujících do druhé fáze AstroPi Challenge z jednotlivých členských zemí a Česko je tentokrát mimořádně plodné. Celkem 40 českých týmů postupuje do druhé fáze soutěže. V žebříčku ESA v počtu projektů do soutěže se tak Česko umístilo na 4. místo, hned za Itálií, Velkou Británií a Španělském. Je vidět, že u nás to vesmírem žije, a že hackathony, jak v Praze, tak v Brně, měly smysl.

Všem postupujícím týmům srdečně gratulujeme! Držíme vám palce v dalším postupu a věříme, že se na Zemi podíváte hezky s nadhledem, z paluby ISS.

Podívejte, co o tomto úspěchu napsal Jan Spratek!