AstroPi Hackathon Ostrava 2023

tl;dr galerie

O akci

V sobotu 1. prosince se ve Velkém světě techniky v Dolní Oblasti Vítkovic konal první ročník ostravského Astro Pi Hackathonu. Akce se i přes extrémní sněhové počasí zúčastnilo přes 20 studentů základních a středních škol s cílem odstartovat svou vesmírnou kariéru již v útlém věku. Celkem šest týmů bylo rozmístěno v učebnách, kde žhavili své mozky od sobotního rána přes půlnoc až do neděle.

Foto1
Jan Spratek seznamuje účastníky s výzvou Astro Pi Challenge

Po ubytování týmu se všechny týmy zúčastnily úvodní přednášky o výzvě Astro Pi Challenge, kde jim byla představena jak Mission Zero, tak náročnější Mission Space Lab. Týmy se poté rozutekly na svá pracoviště, kde začaly pracovat na první části hackathonu – Mission Zero. V té bylo úkolem astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici ISS pomocí 8x8 px LED displeje připomenout pozemskou domovinu. Týmy se během této výzvy dostala do programovací nálady a již v pozdních sobotních hodinách byly všechny týmy připraveny svůj kód odevzdat. Po dobu celé akce studentům pomáhali mentoři Jan Spratek, Ota Michálek a Štěpán Krawiec z ostravské IT firmy Tietoevry, která byla jedním z partnerů akce.

Po odevzdání Mission Zero se všech šest týmů pustilo do večeře a poté do náročnější Mission Space Lab, kde je letošním úkolem změřit rychlost Mezinárodní vesmírné stanice ISS s pomocí kamery, která skrz okno na stanici míří dolů na zemský povrch. Cílem hackathonu nebylo nutně Mission Space Lab dokončit, ale posunout se co nejdál a naplánovat další kroky, které tým splní, aby mohl svůj program v následujících měsících odevzdat.

Foto2
Tým finalizující kód pro Mission Zero

Po náročné noci, kdy studenti střídali spánek s programováním následovaly prezentace před odbornou porotou, která zhodnotila kreativitu a technický přístup každého týmu k oběma misím. Vítězem Hackathonu se stal tým z ostravského Gymnázia Olgy Havlové CZ_Mules, každý z týmu si ale i tak odnesl ceny od partnerů akce a hlavně znalosti a zkušenosti k nezaplacení.

Všem týmům mockrát děkujeme za účast a mentorům za obětavou pomoc na prvním ostravském ročníku a budeme se těšit zase příští rok v Ostravě a dalších městech!

Děkujeme také za finanční podporu města Ostrava, DOV za pomoc při zajištění prostor a Tietoevry za doplnění řad mentorů.

Foto3
Závěrečná fotka účastníků

TL;DR

V sobotu 1. prosince se ve Velkém světu techniky Dolní Oblasti Vítkovic v Ostravě prvním rokem konal Astro Pi Hackathon. Sjelo se na něj 6 studentských týmů za účelem splnění letošních výzev – vytvořit jednoduchý program pro LED displej; a naprogramovat mikropočítač na ISS a změřit její rychlost.

V tomto nelehkém úkolu jim byli po celou dobu hackathonu oporou odborní mentoři. S jejich pomocí nakonec všechny týmy prezentovali svou práci, na základě níž porotci vybrali vítězný tým. Některé týmy svůj kód dokonce již poslali do vesmíru a v průběhu dubna/května 2024 poběží na palubě samotné Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

Výsledky

Na prvním místě se umístil tým ostravského Gymnázia Olgy Havlové CZ_Mules.

Foto4
Tým CZ_Mules

Na druhém místě tým SARFAD ze Střední průmyslové školy z Frýdku-Místku.

Foto5
Tým SARFAD

Třetí místo obsadil tým CosmiCool složený z reprezentantů Slovenska.

Foto6
tým CosmiCool

Ohlasy

"Nebudu jistě mluvit jen za sebe, když řeknu, ze mě to opravdu bavilo a spoustu nového jsem se naučila."

gyohavl.cz

"S úkoly jsme se poprali statečně a už se těšíme na květen, kdy náš kód poběží na Mezinárodní vesmírné stanici."

gmct.cz

Partneři projektu